Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Nezabiješ! Nepokradeš! Nezahulíš?

11. 03. 2008 15:51:39
V posledních týdnech jsem měl několik nutkání napsat text na toto velmi kontroverzní téma. Nejprve jsem se dočetl, že česká Policie stíhá překladatelku Bushku Bryndovou za konopné mastičky. Později jsem byl překvapen, že Nejvyšší soud osvobodil ženu z Ostravska za podobný delikt - experimentování s léčebným efektem cannabis. No ... a dnes jsem se dozvěděl, že každý kdo dává přednost nealkoholovým drogám půjde do pekla! To byla příslovečná poslední kapka. Podívejme se však na problematiku drogové prohibice neemotivním pohledem ekonomů.

Evropská nakročení

Státy západní Evropy se stavějí k drogám velmi obdobným způsobem. Drogy, s výjimkou kofeinu, alkoholu a nikotinu jsou postaveny mimo zákon, nebo na jeho hranu. Všude je postihován obchod s drogami, v některých zemích je zákonem potíráno i vlastní držení drog pro osobní potřebu.
Výjimky jsou v Evropě v zásadě jen dvě nebo tři: Nizozemské království, Švýcarská konfederace a malá oblast v centru hlavního města Dánska - Christiania.

O Nizozemském liberálním přístupu a praxi k měkkým drogám slyšel snad každý. Málo se však ví, že marihuana nebyla v Holandsku nikdy legalizována v tom pravěm slova smyslu. Radnice (místní samospráva) má právo vydat licenci tzv. coffee shopům, ve kterých se jinak velmi striktní protidrogové zákony neuplatňují. Zkrátka i v Nizozemí je marihuana NELEGÁLNÍ, jsou však místa (coffee shops), kde na základě podzákoných norem nizozemská policie zavírá oči.


Pár dalších faktů o "holandském modelu":
- prodej je omezen na 5g/osobu/den
- v coffee shopech se nesmí prodávat alkohol, buď můžete chlastat, nebo kouřit, nikoli obojí
- pěstování či dovoz marihuany je v Holandsku nelegální, takže je záhadou, kde se tráva v coffee shopech vlastně bere (padá z nebe?)
- podle oficiálních dokumentů by jste jako cizinci vůbec neměli do coffee shopu vkročit, jde o to, že tento model byl původně vytvořen pouze pro nizozemské "narkomany"

Obdobný přístup zvolilo Švýcarsko - marihuana se smí ve Švýcarsku prodávat, ale nesmí se (dle zákona) kouřit. Oba státy se tímto vykutáleným způsobem snaží vyrovnat s problematickými mezinárodními dohodami, které zakazují legalizovat drogy (zejména Dohoda o omamných látkách z roku 1961).Konec drogové diskriminaci!

Než se podíváme podrobněji na čistě ekonomickou stránku věci, ještě malé odbočení. Žijeme (naštěstí) v době, kdy je jakákoli forma diskriminace považována za projev idiotství či neslušnosti a v některých případech je diskriminace dokonce trestná.

Nechápu, proč ještě nikoho nenapadlo, že se stále s posvěcením zákonů dopouštíme diskriminace na základě drogových preferencí.

Máte-li rádi pivo, víno nebo kořalku jste ctihodným občanem. Preferujete-li místo alkoholu marihuanu, jste zločinec, fetka, narkoman.

Neuražte se milí protidrogový bojovníci, ale mě to přijde stejné jako stíhání homosexuálů, za to že preferují trochu jiný sex. Nadávaní lidem do narkomanů je stejné jako ponižování druhých takovými slovy, jako je "buzerant", "cikán" nebo "negr".Ekonomický pohled - aneb kolik vyděláte na legalizaci drog vy, co "drogy" neberete

Začněme příklady z praxe, kterými jsem uvedl tento text.

Bushka Brydnová (BB) byla obviněna z výroby drog, protože si vyráběla mastičky z konopí. Pravděpodobně ji někdo udal, možná se naše slavná policie dopátrala tohoto faktu vlastním úsilím.


Představuju si:
- někdo udá BB na policii, Policie o tom sepíše záznam
- dále vidím dva tři policajty, kteří na základě udání vezmou policejní feldu a jedou udělat do bytu BB šťáru
- později si BB pozvou k podání vysvětlení
- ještě později si ji pozvou znovu, aby ji předali obvinění, na kterém usilovně pracoval jeden až dva policisté celé dopoledne (obvinění je slohově velmi náročný úkol)
- věc jde dále ke státnímu zástupci, který připraví obžalobu
- no a pak se na scéně objeví ještě soudce, přísedící, zapisovatelka, advokáti atd. atd.

A TOHLE VŠECHNO PLATÍTE ZE SVÝCH DANÍ I VY, CO DROGY NEBERETE!!! Platíte policisty, státní zástupce, soudní aparát, benzin do policejních aut, pronájem kanceláří atd. Pokud bychom legalizovali marihuanu, pak část policistů, soudců, státních zástupců ... můžeme propustit (ušetříme na jejich platech), nebo je převést na užitečnjší práci (co třeba stíhat zloděje a násilníky?).

Přípomínám, že v druhém, na začatku zmíněném případu (žena z Ostravska) se problém dostal až k Nejvyššímu soudu. Není to směšné?? A hlavně - není to zbytečné plýtvání veřejnými penězi a časem státních zaměstnanců???
Další ekonomické přínosy legalizace drog:

+Legalizace výroby, distribuce a regulovaného prodeje omamných látek by zvýšila daňové výnosy a zaměstnanost. Zatímco dnes je pěstitel vína solidním a váženým zaměstnáním (nebo podnikáním, dokonce se státní podporou), po legalizaci by stejně slušnou kariéru mohl dělat pěstitel/zpracovatel kvalitní marihuany. Nevidím velký rozdíl mezi vinařem a "marihuánařem", vy ano?? Určitá skupina lidí, by zkrátka nemusela být na podpoře, našla by si místa v marihuanovém průmyslu a ze svých platů/zisků by ještě platitila daně.

+Prodej drog by měl být zdaněn obdobně, jako dnes daníme alkohol a cigarety - dodatečnou spotřební daní. Každá droga by měla být zdaněna úměrně své společenské nebezpečnosti/návykovosti/toxicitě. Přípouštím, že užívání jakýchkoli drog může společnosti přinášet dodatečné náklady v podobě zdravotních výdajů, proto je správné aby tyto náklady byly zaplaceny uživateli drog. Dokud budou drogy nelegální, tak uživatelé nezaplatí společnosti ani halíř. A to jistě není dobře.

+Pokud bychom drogy (zejména marihuanu) legalizovali IHNED nebo v blízké budoucnosti, získali bychom dodatečné příjmy z tzv. drogové turistiky. Místo opilých agresivních Angličanů bychom v Praze potkávali vysmáté turisty z celého světa, kteří by jinak naši zemi nenavštívili (a neutráceli zde své peníze). Mimochodem, je prokázáne, že marihuana tlumí v drtivé většině případů agresivní chování - oproti alkoholu.

+Drogové mafie, kterým současný stav vyhovuje nejvíc by přišli o významný zdroj přijmů. Drogy by vyráběl státem licencovaný průmysl, který by státu platil daně. Mafie a kriminální gangy by měly méně peněz, takže i výdaje státu na boj s mafiemi by měly teoreticky poklesnout.

+I při tvrdém zdanění drog (spotřební daní) by drogy byly minimálně o polovinu levnější. Mafie si účtuje nehoráznou rizikovou přirážku, která by po legalizaci odpadla (odpadlo by riziko vězení pro hráče na drogovém trhu). Stát a obchodníci by garantovali množství a kvalitu prodávaných substancí, tedy něco co je na černém trhu sci-fi. Dalším, z levněších a kvalitnějšich drog vyplývajícím přínosem, by bylo snížení tzv. drogové kriminality. Milovník nealkoholových (zejména tvrdých) drog si často vypomáhá krádežemi, či jinou trestnou činností, protože drogy jsou (díky prohibici a černému trhu) předražené a nekvalitní. Prostě nemá na své drogy peníze. Po legalizaci drog by zcela vymizeli narkomanské krádeže v obchodech, protože drogové záliby by pro uživatele neznamenali propad na sociálně-ekonomické dno, jak je tomu v mnoha případech dnes. Obdobně by došlo k vymizení nechtěných předávkování, či otrav z důvodu špatné kvality drogy = úspory pro zdravotní systém.
Kdo tady nebere drogy??

Uznávám, že s neřestmi, ať již jsou státem povolené / zákazané, by člověk měl bojovat. Ale upřímně podívejte se kolem sebe: Kolik z nás si vystačí se svým rodiným a pracovním životem, aniž by se občas nějaké té neřesti nedopustili??

Téměř všichni pijeme kávu.

Většina českého národa občas/méně občas pije alkohol. Alkohol je (dle lékařů) tvrdá droga.

Nemalá část obyvatelstva kouří cigarety.

A i ty světlé výjimky co nepijí, nekouří a nekafují mají obvykle nějakou neřest. Třeba blondýny jako pan president.

Zkrátka kdo jste bez viny, zvěte mne narkomanem.

Kdož jste bez viny, posílejte mě do pekla.

Ostatní, prosím, alespoň přemýšlejte.
DODATEK - otázka pro Svatý Stolec:

Půjdu do pekla za to, že občas kouřím jointy, zatímco můj soused, těžký alkoholik, půjde do nebe???


DODATEK 2:

Tento text nebyl psán pod vlivem žádných drog. Vstávám dnes pozdě, takže si teprve jdu uvařit první kafe.


DODATEK 3 - zdroj informací:

zpravy.idnes.cz

HOUGHT

Autor: martin dobrovsky | úterý 11.3.2008 15:51 | karma článku: 28.93 | přečteno: 3542x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Lenka Rutteová

Je to opravdu jen půjčka?

Asi si říkáte, že jsem se dost pomátla, když se ptám, zda je to opravdu „jen půjčka“. Ale hned vysvětlím.

15.10.2021 v 13:39 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 395 | Diskuse

Karel Trčálek

Dojemný nekrolog za Bohemia Energy

Když čteme tento dojemný nekrolog za šmejdovskou Bohemia Energy, jako bychom četli i nekrolog za milovaným kapitalismem, který zahubili ti odporní a hnusní kolektivisté!

14.10.2021 v 17:54 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 712 | Diskuse

Miroslav Svoboda

Proč nechci euro...?

Občas jsem se zúčastnil laických debat na téma "Přijetí eura Českou republikou".... Abych si uměl i sám pro sebe fundovaně odpovědět, shromáždil jsem alespoň základní fakta k tomuto problému dostupná z veřejných zdrojů.

14.10.2021 v 12:14 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Volf

Euro v ČR by vše zhoršilo, ceny by byly výrazně vyšší

Kdyby ČR přijala euro, ceny by to katapultovalo vzhůru. Klíčový je rozdíl mezi inflací a sazbami v ČR a v EMU. Zbavení se suverénní centrální banky, by v dnešní době znamenalo díru do peněženek všech občanů ČR.

14.10.2021 v 10:37 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 354 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když firmy krachují ...

Bylo to na samém začátku 90. let (minulého století). Jako růže z Jericha po potřebné dávce vody rozvíjely se soukromé rozhlasové stanice. Nacházel jsem se v redakci jedné z nich; působil jsem tam jako moderátor.

13.10.2021 v 23:23 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 697 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2723
[martin dobrovsky]
webpage counter

Najdete na iDNES.cz